سه شنبه , ۶ فروردین ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه » بررسی تخصصی » بررسی پشتیبانی از زبان فارسی در Kindle Paperwhite

بررسی پشتیبانی از زبان فارسی در Kindle Paperwhite

اگر شما هم تصمیم گرفته اید برای مطالعه کتابهای الکترونیکی فارسی، یک دستگاه کتابخوان E Ink خریداری کنید، باید علاوه بر در نظر گرفتن مشخصات سخت افزاری و قابلیتهای نرم افزاری کتابخوان به مساله بسیار مهم پشتیبانی از زبان فارسی هم توجه داشته باشید. قطعا کتابخوانهای E Ink آمازون از جمله کیندل پیپروایت با قرار گرفتن در صدر جدول بهترین کتابخوانهای دنیا، در لیست انتخابهای شما برای خرید کتابخوان قرار دارد.

آمازون با معرفی فرمت جدید Kindle Format 8 یا KF8، قابلیتهای جدیدی از جمله پشتیبانی از HTML5 و CSS3 ، کارگذاری فونتها و پشتیبانی کامل از زبانهای راست به چپ نظیر فارسی و عربی را فراهم کرد تا ناشران بتوانند از این قابلیتها برای ساخت انوع مختلف کتابهای الکترونیکی بهره ببرند. تبلت کیندل فایر اولین دستگاهی بود که از فرمت KF8 پشتیبانی می کرد اما آمازون چند ماه بعد این امکان را برای کیندلهای E Ink نسل جدید خود از جمله کیندل پیپروایت و همچنین برنامه های کتابخوان رایگان خود نیز فراهم کرد. در اینجا قصد داریم پشتیبانی از زبان فارسی در کیندل پیپروایت را از جنبه های مختلف بررسی کنیم. در این بررسی علاوه بر برنامه اصلی کیندل پیپروایت به برنامه های جایگزین نظیر برنامه Duokan و برنامه KOReader هم خواهیم پرداخت.

kindle-paperwhite-persian1

پشتیبانی از کتابهای فارسی با فرمتهای مختلف

فرمت AZW3 ، AZW و MOBI: فرمت AZW معروف ترین فرمت برای کتابهای کیندل آمازون است. کتابهایی که از آمازون خریداری می کنید به فرمت AZW و دارای DRM حفاظتی ویژه آمازون هستند. اگر DRM حفاظتی فایلهای AZW را حذف کنید، می توانید مستقیما آنها را به فرمت MOBI تغییر نام دهید و براحتی در برنامه های دیگر باز کنید. فرمت AZW3 در واقع نوع جدیدی از فرمت AZW است که به KF8 معروف است. همانطور که در بالا اشاره شد این فرمت دارای قابلیتهای بیشتری است و از زبانهای راست به چپ نظیر فارسی و عربی به خوبی پشتیبانی می کند. کیندلهای آمازون از فرمت MOBI که یک فرمت بدون DRM است نیز پشتیبانی می کنند. نسخه جدید MOBI همچون AZW3 دارای قابلیتهای KF8 بوده و از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می کند.

فرمت EPUB: هر چند تعداد کتابهای فارسی منتشر شده با فرمت EPUB نسبت به کتابهای PDF بسیار اندک است اما با توجه به قابلیتهای بسیار عالی این فرمت از جمله امکان تغییر استایل و اندازه فونت و تنظیم فاصله خطوط، انتشار کتابهای الکترونیکی فارسی با فرمت EPUB روز به روز در حال افزایش است. متاسفانه برنامه اصلی کیندلهای آمازون از فرمت EPUB پشتیبانی نمی کنند. برنامه های جایگزین نظیر Duokan و KOReader هم علیرغم اینکه کتابهای EPUB انگلیسی را به خوبی نمایش می دهند، هیچکدام از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند. لذا تنها راه حل ممکن این است که کتابهای EPUB فارسی را به فرمتهای AZW3 یا MOBI تبدیل کنید و آنها را در برنامه اصلی کیندل مطالعه کنید. برای تبدیل فرمت EPUB به AZW3 و MOBI می توانید از برنامه های KindleGen و Calibre استفاده کنید.

فرمت PDF: با توجه به اینکه اکثر کتابهای الکترونیکی فارسی موجود دارای فرمت PDF و عمدتا بصورت اسکن شده هستند، قابلیتهای نرم افزاری کتابخوانها در این بخش برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد. خوشبختانه برنامه اصلی کیندل پیپروایت و برنامه های دوکان و کوریدر هر سه بخوبی از فایلهای PDF فارسی (تایپی و اسکن شده) پشتیبانی می کنند. فایلهای PDF دارای صفحه‌بندی ثابتی هستند و بطور معمول امکان تغییر استایل و اندازه فونتها و تغییر صفحه‌بندی در آنها وجود ندارد. اکثر فایلهای PDF برای چاپ بر روی کاغذ A4 صفحه بندی شده و یا با اسکن کردن صفحات کتابهای چاپی تهیه شده اند. واضح است که این نوع فایلهای PDF برای مطالعه بر روی کتابخوانهای ۶ اینچی مناسب نیستند و شما را با مشکل ریز بودن و عدم خوانایی متن مواجه می کنند. راه حلی که به نظر می رسد این است که به سراغ کتابخوانهایی که صفحه بزرگتری دارند نظیر Kindle DX بروید. اما این کتابخوانها اکثرا قیمت بسیار بالایی دارند و از طرفی حمل کردن آنها بدلیلی سنگینی و بزرگ بودنشان دشوار است. اما برای حل این مشکل در کیندل پیپروایت ۶ اینچی چند راه حل وجود دارد که شما می توانید با بکار بستن یکی از آنها و یا ترکیبی از آنها این مشکل را برطرف کنید:

بهینه سازی فایلهای PDF قبل از انتقال به کتابخوان

 • حذف کردن حاشیه های سفید (Crop Margins) با برنامه های ویرایش PDF نظیر Adobe Acrobat Pro
 • ریفلو کردن متن و تغییر دادن صفحه بندی فایل PDF متناسب با سایز صفحه کتابخوان با برنامه K2pdfopt
 • تبدیل فایلهای PDF به فرمتهای AZW3 یا MOBI با برنامه های مختلف نظیر Calibre

 استفاده از امکانات نرم افزاری کتابخوان برای نمایش فایلهای PDF

 • بکار بردن زوم دو انگشتی برای بزرگنمایی متن – در برنامه اصلی کیندل پیپروایت و در برنامه های دوکان و کوریدر
 • چرخش صفحه به حالت افقی (Landscape) – در برنامه اصلی کیندل پیپروایت و در برنامه های دوکان و کوریدر
 • تنظیم حاشیه های سفید (Margins) – فقط در برنامه اصلی کیندل پیپروایت نسل دوم و برنامه های دوکان و کوریدر
 • ریفلو کردن متن و افزایش اندازه فونت – فقط در برنامه کوریدر
 • تبدیل متنهای دو ستونی به تک ستونی و تفکیک صفحات اسکن شده دو صفحه ای – فقط در برنامه های دوکان و کوریدر

فرمت DOC: برنامه اصلی کیندل پیپروایت از فرمت DOC بطور مستقیم پشتیبانی نمی کند. بنابراین باید فایلهای DOC فارسی خود را به فرمت AZW3 یا MOBI (با فرمت KF8) تبدیل کنید. برای تبدیل می توانید فایل DOC خود را در نرم افزار WORD با فرمت HTML ذخیره کنید و سپس آن را توسط برنامه KindleGen یا Calibre به فرمت AZW3 یا MOBI تبدیل کنید. برنامه های دوکان و کوریدر علیرغم پشتیبانی ازفرمت DOC بدلیل عدم پشتیبانی از زبان فارسی در این بخش نمی توانند به شما کمکی کنند.

اضافه کردن فونت فارسی سفارشی

در کیندل پیپروایت نسل اول با ترفندی خاص می توانستیم فونتهای سفارشی از جمله فونتهای فارسی را به لیست انتخاب فونت اضافه کنیم. اما متاسفانه در کیندل پیپروایت نسل دوم و همچنین در آپدیتهای نرم افزاری جدید پیپروایت نسل اول این ترفند دیگر کار نمی کند. اما نگران نباشید، باز هم با بکار بردن این ترفند می توان یک فونت فارسی برای نمایش فایلهای AZW3 و MOBI فارسی نصب کرد، هر چند این فونت در لیست فونتها نشان داده نمی شود اما کتابهای فارسی بخوبی با آن فونت نمایش داده خواهند شد.

دیکشنری فارسی

متاسفانه دیکشنری فارسی رسمی برای کیندلهای آمازون وجود ندارد. شما باید خودتان دست به کار شوید و گلاسوری دیکشنری های فارسی بابیلون را به فرمت PRC که مناسب کیندل است تبدیل کنید یا از دیکشنریهایی که سایر دوستان تهیه کرده اند استفاده کنید. هر چند آمازون با معرفی KF8 برای فرمتهای AZW3 و MOBI، مشکل زبانهای راست به چپ را در کیندل حل کرد، اما فایلهای PRC هنوز هم با زبانهای راست به چپ مشکل دارند. دیکشنریهای PRC فارسی در کیندل پیپروایت کلمات فارسی را بدرستی نشان می دهند اما ترتیب کلمات در یک جمله بطور معکوس از چپ به راست نمایش داده می شود. با این حال استفاده از آنها برای شما اشکال چندانی ایجاد نخواهد کرد. لازم به ذکر است که در برنامه های دوکان و کوریدر بدلیل عدم پشتیبانی از زبان فارسی امکان استفاده از دیکشنریهای فارسی وجود ندارد.

نمایش اطلاعات کتاب و فهرست مطالب

برنامه اصلی کیندل پیپروایت اطلاعات کتاب به زبان فارسی (شامل نام کتاب و نویسنده) را در صفحه اصلی بدرستی نشان می دهد. همچنین فهرست مطالب کتابهای فارسی در برنامه اصلی به خوبی نمایش داده می شود. اما برنامه های دوکان و کوریدر بدلیل عدم پشتیبانی از زبان فارسی اطلاعات کتاب را درست نشان نمی دهد.

ورود اطلاعات به زبان فارسی

برای وارد کردن اطلاعات به زبان فارسی جهت یادداشت نویسی یا انجام جستجو در قسمتهای مختلف برنامه نیاز به اضافه کردن صفحه کلید فارسی است، اما متاسفانه صفحه کلید فارسی در لیست تنظیمات کیندل پیپروایت وجود ندارد. اخیرا با تلاش یکی از دوستان و با همکاری اعضای فروم Mobileread یک بسته نرم افزاری برای نصب صفحه کلید فارسی در کیندل پیپروایت تهیه شده است که البته نصب آن نیاز به جیلبریک کردن دستگاه دارد.

 

 

همچنین ببینید

بهترین کتابخوانهای سال 2014

امسال کتابخوانهای جدید زیادی به بازار عرضه شد. در زیر لیست بهترین کتابخوانهای ۲۰۱۴ از …

۳۸ دیدگاه

 1. سلام خدا قوت
  ۱. گفتین برای پی دی اف از امکانات بی نظیر دوکان استفاده کنیم در حالی که قبلش گفتین دوکان از فارسی پشتیبانی نمیکنه. جریانش چیه؟
  ۲. قابلیت ایکس ری و ویکی پدیا تو پی دی اف فارسی کار میکنه؟
  ۳. خوندن پی دی اف فارسی تو اوسیس ۷ اینچی سخته؟ یعنی متنش ریز و اذیت کننده اس؟
  ۴. برنامه ای برای ساخت اپی برای تبدیل فرمت پی دی اف فارسی به موبی و … ندارین؟
  ۵. پی دی اف اسکن شده رو نمیشه تبدیل فرمت کرد یا پی دی اف متنی رو هم نمیشه؟ ورد رو چطور؟ منظورم فارسی هستش
  ۶. کیبورد عربی هم نداره؟
  ببخشید زیاد شد میخوام اوسیس ۷ اینچ بگیرم انا با خوندن توضیحات شما له فکر اونیکس ان ۹۶ ام ال کارتا پلاس افتادم که بزرگ و دیت و پا گیره. راهنمایی کنید ممنون

   
 2. + مطالب قبلی بنده نمیتوانم به حساب کاربری خودم در امازون متصل بشوم ارر میدهد ارتباط قطع شد و لطفا بعدا امتحان کنید ولی از مرر گرش وصل میشم و از طریق کام\یوتر وصل میشم و سرعت اتصال چک کردم ولی مشکل \یدا نکردم + لطفا اموزش فارسی کردن صفحه کلید توضیح بدهید با تشکر

   
 3. سلام من به تازکی کیندل \ی\یر وات خریدم لطفا میتوانید به همین ایمیل اموزش و نرم افزار و.. ارسال کنید با تشکر چند بار دیگر به سایت شما سر میزنم تا جوابم بگیرم با تشکر از شما

   
 4. سلام
  خسته نباشید
  ایا این‌امکان‌هست که کتابهایی ‌ه از فروشگاه های الکترونیک مثل‌فیدیبو و کتاب راه و … تهیه میکنیم‌رو توی کیندل بخونیم؟

   
  • سلام خیر متاسفانه روی کیندل امکانش نیست چون فایل کتابها رمزگذاری شده و فقط در برنامه فیدیبو و طاقچه باز میشن و فقط روی کتابخوانهای اندرویدی میتونید برنامه شونو نصب کنید.

    
 5. سلام من تازه پیپروایت خریدم. نمی تونم کتابی رو که ریختم داخلش با کابل یو اس پی بخونم.
  ماجرای این ایمیل آمازون که فرمت رو تبدیل می کنه چطوری است؟ من از یک ایمیل مثلا
  abcde@gmail.com فرمت کتابم رو بفرستم به اون ایمیلی که آمازون بنام من ساخته بعد اونا کتاب رو می فرستن توی کیندل.
  سوای این مطالب واقعا آمازون داره کا رو سخت می کنه اینطوری قید کتاب خوندن رو بزنیم بهتره.
  مرسی از راهنمایی شما

   
 6. سلام من مثل شما کتابخوان حرفه ای نیستم و خیلی با کتابخوان آمازون آشنایی ندارم فقط خواهش میکنم جواب بدید که الان من هر پی دی افی که بخوام میتونم به کیندل منتقل کنم یا حتما باید خریداری شده باشه ممنونم

   
  • سلام کیندل از فرمتهای PDF و Mobi و AZW3 به خوبی پشتیبانی میکنه. شما باید فایلهاتون رو با کابل USB از کامپیوتر به کیندل منتقل کنید و در فولدر documents کیندل بریزید.

    
 7. سلام
  میشه تو کیندل پیپر وایت ۲۰۱۵ با روش های خاص (که در کیندل های پیپر وایت قبلی میشد) فونت فارسی اضافه کرد؟

   
 8. با سلام
  من اخیرا یه کیندل سیمپل ۷۹دلاری خریدم.ایا این فرمت جدید که میفرمایین تو پیپروایت هست، تو این هم هست.
  برای خوندن فایلهای فارسی واقعا مستاصل شدم.چه راهی رو پیشنهاد میکنین

   
  • سلام بله تمام مدلهای کیندل از فرمت PDF و Mobi و AZW3 پشتیبانی می کنند. بفرمایید فرمت فایلهای فارسی تون چیه تا راهنمایی تون کنم.

    
 9. جناب محمدی، همه چی درست شد، خیلی خیلی ممنون 🙂

   
 10. سلام
  من برای تبدیل کتاب فارسی epub به mobi و azw3 از برنامه calibre استفاده کردم، اما هر چی سعی کردم که از راست به چپ بنویسه موفق نشدم، میشه لطفا راهنمای بکنید؟؟!! انقدر تو اینترنت گشتم نا امید شدم. ممنون

   
  • سلام
   موقع تبدیل در قسمت Look & Feel کد CSS زیر رو در Extra CSS اضافه کنید:
   body {direction: rtl; text-align: right; float: left; clear: right;}

    
   • این رو فقط باید در اون بخش کپی کرد؟ تمامشو.؟

    هر چقدر این کار رو کردم پی دی اف خروجی باز حروفش این طورین:

    مثلا خروجی رو مینویسه ی ج و ر خ

     
 11. سلام
  من به تازگی یه کیندل paperwhite خریدم. اما با دانلود کتاب از کیندل استور به شدت مشکل دارم. هر کتابی که دانلود میکنم فقط queued میشه اما دانلود نمیشه!
  البته یه بار بعد از اینکه چندین بار ری‌استارتش کردم یه کتاب دانلود شد. اما برای کتابهای بعدی باز اوضاع همونه!
  شما میتونید کمکم کنید؟

   
 12. سلام
  من KINDLE PAPERWHITE دارم ولی فارسی رو ساپورت نمیکنه
  وقتی pdf میریزم نمیشه سایز فونتارو تغییر داد
  و به فرمت های دیکه کثل MOBI و … میریزم کلا ناخوانا میشه . زاهی هست واسه استفاده کتاب فارسی ؟
  چون به حالت pdf واقعا ریزه

   
  • سلام
   اینکه نمیشه فونت pdf رو تغییر داد ربطی به پشتیبانی فارسی نداره. فقط فایلهای mobi و epub و azw3 این قابلیت رو دارند.
   امکان تبدیل pdf فارسی به این فرمتها هم فعلا وجود نداره.
   شما میتونید pdf های فارسیتون رو با برنامه K2pdfopt بهینه سازی کنید و یا روی کیندلتون برنامه دوکان نصب کنید و از قابلیتهای بی نظیرش برای pdf ها استفاده کنید.

    
 13. سلام
  میشه فایلهای ایپاب فارسی رو به azw3 تبدیل کرد .

  کیندل وویج فایل azw3 فارسی رو پشتیبانی میکنه؟
  یه سوال دیگم داشتم
  وویج بهتر هست یا پیپروایت ۲۰۱۵؟

  ممنون میشم اگه جواب بدید

   
  • سلام دوست گرامی
   فایلهای ایپاب فارسی رو میتونید با برنامه Calibre یا Kindle Previewer به فرمت azw3 یا mobi تبدیل کنید.
   همه مدلهای کیندل از azw3 و mobi فارسی پشتیبانی میکنند.
   مسلما وویج بهتره و البته گرونتر. با مطالعه نقد و بررسی ها با درنظر گرفتن قیمت و قابلیتهای مورد نیازتون میتونید بهتر تصمیم بگیرید.

    
 14. با سلام و تشکر از مطالب واقعاً کاربردی سایت
  من به تازگی یک کیندل پیپروایت ۲۰۱۵ خریداری کردم. می‌خواستم ۳ سوال از خدمت تون بپرسم:
  ۱- آیا امکان نصب برنامه دوکان در این کیندل وجود دارد یا خیر؟
  ۲- حتی اگه با برنامه ادوبی پی دی اف هم حاشیه‌ها حذف بشه باز هم در داخل کتابخوان حاشیه‌ها دیده میشه! این مشکل را چطور میشه حل کرد؟
  ۳- آیا امکان تبدیل فرمت کتاب های اسکن شده PDF به AZW3 و MOBI وجود داره یا خیر؟(تا با بزرگنمایی ابعاد کاغذ متناسب سایز کیندل بشه)
  ممنون میشم راهنمایی کنید

   
  • سلام و ممنون از لطف شما دوست گرامی
   ۱- متاسفانه در حال حاضر بر روی فرمور های جدید (بالاتر از ۵٫۴٫۳) نمی تونید دوکان نصب کنید از جمله کیندل پیپروایت ۲۰۱۵ که با فرمور جدید عرضه شده.
   ۲- برای حذف حاشیه های اضافی فایلهای PDF از برنامه Nitro Pro یا A-PDF Page Crop استفاده کنید یا با برنامه k2pdfopt ریفلو کنید.
   ۳- امکان تبدیل PDF اسکن شده انگلیسی به MOBI و AZW3 هست اما فارسی خیر. در ضمن در مورد انگلیسی باید ابتدا OCR و بعد با برنامه Calibre تبدیل فرمت بشه که کار وقت گیریه و بهتره از همون برنامه k2pdfopt استفاده بشه.
   اینجاست که ارزش برنامه دوکان برای کیندل معلوم میشه و همیشه به دوستان توصیه میشه که دنبال مدلهای جدید کیندل نباشن و قبل از اقدام به خرید کتابخوان به این نکته توجه داشته باشن که سایز ۶ اینچ که سایز رایج کتابخوانهاست برای فایلهای PDF در قطع بزرگ و با فونت ریز خصوصا کتابهای فارسی که اکثرا اسکن شده هستن مناسب نیست. همینطور توصیه میشه که فعلا کیندل پیپروایت نسل اول و دوم رو آپدیت نکنید چون برنامه ارزشمند دوکان رو از دست میدید!

    
  • اون حاشیه برای خود دستگاهه و اگه صفحه رو بچرخونین درست میشه

    
 15. سلام
  تقریبا دو روزه کیندل من درست و حسابی کار نمیکنه
  فروشگاه میره اما تو صفحه اصلی با تاچ تقریبا هیچ کار دیگه ای نمیشه کرد و انگار هنگ کرده
  احتمال دادم بخاطر کتابی باشه که بهش منتقل کردم با ویروس کش کسپر هم اسکنش کردم اما بازم جواب نمیده
  بنظرتون چیکار کنم؟
  کیندب من تاچ ۲ گیگ با وایرلسه

   
 16. ممنون از پاسختون. من قصد خرید کاور رو از سایت دارم ولی متاسفانه هیچ راه ارتباطی وجود نداره. پیام گذاشتم ولی جوابی برام ارسال نشد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و یا راه تماسی اعلام کنید برام

   
 17. سلام. وقت بخیر. چطور می‌شه کیندل پیپروایت نسل ۲ رو جیلبریک کرد؟
  و چطور می‌تونیم از سایت کیف کیندل بخریم؟

   
 18. من کیندل پیپروایت نسل دوم دارم. اضافه کردن کیبورد فارسی خیلی قابلیت خوبی هست. فعلا هیچ راهی نداره بدون جیلبریک کردن بشه کیبورد رو فارسی کرد؟ جیلبریک کردن چه ضررهایی داره؟
  یه قابلیت دیگه، هندرایتینگ هست. هیچ راهی وجود نداره در کیندل؟

   
  • بدون جیلبریک نمیشه کیبورد فارسی رو نصب کرد. جیلبریک کردن ضرر خاصی نداره اگه درست انجام بشه. درضمن هر وقت خواستید میتونید آنینستال کنیدش.
   برای هندرایتینگ فعلا راهی وجود نداره.

    
 19. بسیار جامع و کامل حسین عزیز.
  دست مریزاد

   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *