سه شنبه , ۶ فروردین ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه » بررسی تخصصی » مروری بر بازار کتابخوان ها در سال 2014

مروری بر بازار کتابخوان ها در سال 2014

صنعت کتابخوان در سال ۲۰۱۴ غوغایی بود. شرکت پرعظمت سونی ازین کسب و کار کناره گیری و خط تولید کتابخوان هایش را تعطیل و کتابفروشی کهن سالش را به کوبو واگذار نمود. آمازون، کوبو و بارنز اند نوبل در آمریکا کتابخوان های جدیدی را معرفی کردند که دربردارنده تکنولوژی های جدیدی بودند. در اروپا اوضاع پیشرفت بیشتری را به همراه داشت. قیمت ها افت قابل توجهی داشتند و گزینه های در دسترس برای اهالی مطالعه دیجیتال افزایش چشم گیری یافت. امروز در واپسین روزهای این سال قصد داریم نگاهی به سال گذشته بیندازیم و مهم ترین محصولات و تکنولوژی های معرفی شده در این سال را بررسی کنیم. با مجله تخصصی کتابخوان همراه باشید.

620_kobo-aura-h2o

در آمریکای شمالی بازیگران این عرصه سعی در ایجاد وجوه تمایز میان خودشان و دیگر رقبا بودند. کوبو با معرفی اولین کتابخوان ضد آب با نام Kobo Aura H2O پای این گجت را هم به عرصه زیر آب باز کرد. شعار تبلیغاتی این شرکت مطالعه در هر شرایط و مکانی بود. دیگر ابزار نباید مانع مطالعه شما باشد.

آمازون اما طبق معمول همه بازارها را هدف خود دید و با معرفی دو کتابخوان امسال را به پایان برد. کیندل مدل پایه تاچ با قیمت ۷۹ دلار و همچنین کیندل Voyage با قیمت ۱۹۹ دلار که پرچمدار کاروان آمازون در سال ۲۰۱۴ بود. کیندل Voyage از جهات مختلفی مورد توجه قرار گرفت. تا به حال همه ی کتابخوان ها برای پیمایش صفحات دارای دکمه فیزیکی بودند و یا از صفحه لمسی بهره می بردند. Voyage اما دیدگاه نوینی برای پیمایش صفحات ارائه نمود. آمازون با یکپارچه سازی این دکمه ها با بزل (حاشیه صفحه) و اضافه کردن نوعی حسگر خاص برای درک فشار این دکمه ها را به کاربردی ترین شکل ممکن درآورد. نوآوری های سخت افزاری Voyage این جا به پایان نمی رسد. اضافه کردن حسگر نوری برای تنظیم نور زمینه با محیط مطالعه اقدام دیگری بود تا این گجت دوست داشتنی را باهوش تر نماید. استفاده از نوعی جنس خاص در پشت دستگاه از چرب و کثیف شدن دستگاه در اثر تماس با انگشت های شما جلوگیری می کند.

voyage-review03

تمام موفقیت کیندل Voyage به سخت افزار خلاصه نمی شود. آمازون سرمایه گذاری وافری بر اکوسیستم خود کرده است. امسال با پرده برداری از Kindle Family Sharing شما به همراه همسر و دو فرزندتان می توانید یک کتاب را با چهار حساب کاربری متفاوت آمازون به اشتراک بگذارید. Kindle Unlimited ویژگی نرم افزاری دیگری بود که با آن می توانید به تمامی محتوای دیجیتال آمازون به رایگان دسترسی داشته باشید. یکپارچه سازی Goodreads با نرم افزار ریدر، همچنین Wordwise و … از دیگر ویژگی های نرم افزاری معرفی شده توسط آمازون در سال گذشته بود.

nook-glowlight-home-screen

B&N به معرفی یک دستگاه اکتفا کرد. این ریدر که ما را ناامید کرد شما را نمیدانیم. هیچ تغییری در نرم افزار NOOK GlowLight شاهد نبودیم و تنها با شعار این که نور زمینه را باز بیابید به بازار ارائه شد. کیفیت ساخت ضعیف و نرم افزار و رابط کاربری قدیمی از نقاط ضعف آن بود.

شاید تکان دهنده ترین تیتر خبری در دنیای کتابخوان ها تصمیم سونی بر توقف تولید کتابخوان بود. این شرکت صاحب نام با تعطیلی خط تولید کتابخوانهایش نقطه ای بر سابقه ده ساله ی خودش در این عرصه نهاد و با واگذاری کتابفروشی الکترونیکی خود به کوبو رسما ازین کسب و کار کناره گیری کرد. طرفداران کتابخوان ها و گیک های تکنولوژی، کتابخوان های با کیفیت این شرکت را فراموش نخواهند کرد. سونی در عرصه ای که آمازون حکمران مطلق آن است ترجیح داد تا عرصه را برای یکه تازی آن شرکت فراهم نماید و کناره گیری کند. سونی در آخرین تلاش خود در این عرصه کتابخوان لوکس و اشرافی ای را معرفی کرد که از کتابخوان های معمول و ارزان قیمت بازار فاصله بسیاری دارد.

DPT-S1

کاغذ دیجیتال سونی DPT-S1 با بهره گیری از تکنولوژی جدید کاغذ دیجیتال Mobius با ابعاد غول آسای ۱۳٫۳ اینچ شما را غافلگیر می کند. انتظار وزن زیادی از این ابعاد نداشته باشید. این ریدر از کیندل پیپروایت هم سبک تر است. شاید کاربردی ترین ریدری که برای مطالعه و ویرایش PDF معرفی شده باشد DPT-S1 سونی باشد. این گجت تنها یک ریدر نیست، بله، قلم بسیار کاربردی که همراه این گجت است شما را در نوت برداری و حاشیه نویسی کمک خواهد کرد. اکنون برگ برنده بزرگ نوت برداری در گجت های الکترونیک در دست سونی است. سونی انتظار چنین استقبالی از گجت جدید را نداشت، این شرکت با تاسیس چند شرکت واسطه اقدام به توزیع و فروش کاغذ دیجیتال کرد. این شرکت ها قادر به پاسخگویی تقاضای بازار نبودند و سونی بر آن شد تا خودش اقدام به فروش آنلاین این گجت دوست داشتنی نماید.

شاید بزرگترین اقدام نرم افزاری کتابخوان ها را در سال گذشته معرفی رسمی اندروید برای کتابخوان ها بود. سال ها قبل سونی و بارنز اند نوبل از توزیعی بسیار محدود از اندروید در ریدرهایشان استفاده می کردند اما معرفی اندروید بدون محدودیت با قابلیت نصب نرم افزار کاربر را در انتخاب نرم افزار ریدر آزاد می گذارد و محدودیت های محیط بسته لینوکس را از بین می برد. در اروپا و هم چنین کشور چین شرکت هایی از قبیل Icarus و Onyx وPocketbook و همچنین Boyue همگی اقدام به معرفی کتابخوان هایی با ورژن های مختلف اندروید کردند. حضور سیستم عامل اندروید دست کاربر را باز می گذارد تا خود را محدود به استفاده از یک اکوسیستم نکند و هر اپلیکیشنی که مایل است را نصب و اقدام به مطالعه کتاب با زبان های مختلف از جمله فارسی کند. همچنین با نصب نرم افزارهای کاربردی دیگر می توانید ریدرتان را به یک تبلت برای استفاده های اولیه با ظاهری مدرن تر تبدیل کنید.

Onyx-boox

اگرچه تا این جا از مزایای ریدر اندرویدی گفتیم ولی نمی شود از معایب بزرگ این ریدرها نیز چشم پوشی کرد. هماهنگ نبودن اکوسیستم اندروید با سخت افزار نه چندان قدرتمند کتابخوان ها که تا قبل فقط باید از پس مدیریت یک اپلیکیشن ریدر بر می آمدند و کاری با مالتی تسکینگ نداشتند، مصرف بالای باتری و کمبود نرم افزارهای بهینه سازی شده با صفحه های eink پاره ای از مشکلات این ریدر ها هستند. البته از آینده روشن این نوع ریدرها نمیتوان چشم پوشی کرد.

صنعت کتابخوان ها در سال گذشته حامل پیغامی برای ما بود. خواست مشتریان بر افزایش اندازه صفحه نمایش کتابخوان ها دلالت دارد. تولید کنندگان اروپایی و چشم بادامی های چین چندین کتابخوان با اندازه بزرگتر از شش اینچ معرفی کردند و کوبو هم دیگر دست از سایز جادویی شش اینچی کشید اما آمازون هنوز معتقد است شش اینچ برای مطالعه کتاب کافی است زیرا اکوسیستمش بیش از شش اینچ نمی طلبد.

بسیاری معتقدند صنعت کتابخوان ها روحیه خلاقیت و نوآوری را از دست داده و شرکت های زیادی در طول سالهای اوج درخشش این صنعت در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ دست از فعالیت کشیده اند یا فعالیت مختصری در این حوزه دارند. تکنولوژی هایی مانند Bridgestone e-paper ، Liquavista ، LG ، Mirasol ، Pixel QI و Plastic Logic که تکنولوژی های بسیار جالبی بودند و در حد معرفی باقی ماندند در حالی که می توانستند دنیای کتابخوانی و تکنولوژی را متحول نمایند. شاید بتوان دلیل اصلی کنار کشیدن این شرکت ها از عرصه کتابخوان ها را ریسک سرمایه گذاری در بازار نه چندان پر مصرف کننده کتابخوان ها و یکه تازی چند نام بر این سرزمین دانست. کتابخوان های الکترونیک سالهاست پیشرفت خیره کننده ای نداشتند و نبود این ارتقا مصرف کنندگان را متقاعد نمی کند تا گجت خود را بروز نمایند. روند کاهش قیمت کتابخوان ها از ۴۰۰ دلار در سال ۲۰۰۷ به ۹۹ دلار در سالی که گذشت باز هم خبر از یکه تازی نام هایی دارد که سرمایه گذاری بر اکوسیستم و سودآوری غیر ستقیم و نرم افزاری را به سود آوری مستقیم از طریق فروش سخت افزار ترجیح می دهند. این بازار با کاهش حاشیه سود سخت افزار اجازه فعالیت از شرکت های نوپا و کوچکتر را می گیرد. شما در سالی که گذشت بازار ریدرها را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

 

همچنین ببینید

اولین کتابخوان E-Ink دنیا – Sony LIBRIe

شرکتهای فیلیپس، سونی و E-Ink با همکاری هم در سال ۲۰۰۴ اولین کتابخوان دنیا با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *